Aj vy hľadáte niekoho, kto by vám vytvoril software či mobilnú aplikáciu na mieru? Máte obmedzený rozpočet a rozhodujete sa medzi lacnejším freelancerom a IT firmou? Na čo si musíte dať pozor pri výbere dodávateľa? Nad čím treba uvažovať pred tým, než investujete svoje peniaze do vývoja? V tomto článku sa zameriame na základné rozdiely, výhody a nevýhody, ktoré so sebou prináša rozhodovanie, komu prácu na vašom software zveríte.

Sféry špecializácie

Freelancer

Pri voľbe vývojára sa predovšetkým treba zamyslieť nad tým, či pôjde o dlhodobú spoluprácu alebo nie. Freelancer sa väčšinou orientuje iba na jednu oblasť, v ktorej môže síce výrazne vynikať, ale súvisí s tým aj dodatočné zháňanie ďalšieho človeka alebo firmy, ktorá neskoršie požiadavky dorieši.

Pri výbere IT firmy máte naopak výhodu v tom, že dokáže poskytnúť celý balík služieb od konzultácií, návrhu až po samotný vývoj a neskôr technickú podporu a servis riešenia. Má väčší záber, a preto vie pokryť väčšinu vašich požiadaviek.

Cena 

Výber malého freelancera má na prvý pohľad jednu veľkú výhodu. Máva viditeľne nižšie náklady ako IT firma a tým je schopný nastaviť nižšiu cenu, ktorú najmä menší klienti isto ocenia. Freelanceri väčšinou pracujú na základe hodinovej mzdy a časom sa vám projekt môže vymknúť z rúk a zaplatíte o stovky eur viac, alebo projekt ani nedokončí. Tiež sa stáva, že freelancer má medzi jednotlivými projektami viac voľného času, ako by chcel a následne si ho necháva preplácať novými klientami.

Freelancer

V prípade firmy si na začiatku spolupráce po upresnení všetkých požiadaviek formou konzultácií určíte presnejší odhad konečnej sumy na celý projekt. Proces vývoja je vďaka agilnému prístupu postavený na tímovej spolupráci, otvorenej komunikácii tímu, zapojenie klienta a celkovej flexibilite a otvorenosti zmenám. Agilný prístup k vývoju sa uplaňuje predovšetkým u zložitého alebo inovačného softwaru, u ktorého je veľmi ťažké spísať detailné požiadavky na začiatku projektu. Tie sa postupne upresňujú a prispôsobujú sa na základe spätnej väzby klienta.

Zastihnuteľnosť a zastupiteľnosť

Freelancer môže byť part-timer, čo znamená že môže popri práci napríklad navštevovať školu a nie vždy bude k dispozícii. Ak aj je freelancer full-timer, je zainteresovaný vo vašom projekte sám a nie je zastupiteľný. To znamená že ak ide na dovolenku, s projektom sa nehýbe a vy nie ste v kontakte. V prípade otázok a nejasností, ktoré by sa počas realizácie projektu vyskytli teda nemáte zaručené odpovede.

Výhodou IT firmy je v tomto projektový manažér. Dohliada na prácu programátorov, plnenie plánu a na celý vývoj projektu. S týmto človekom budete po celý čas v kontakte a budete vedieť, v akej fáze vývoja sa váš projekt práve nachádza.

IT firma

Je možné, že po nejakom čase od odovzdania softwaru sa objavia určité nedostatky, ktoré nebudete vedieť sami vyriešiť. V tejto situácii budete nútení znova kontaktovať človeka, ktorý váš projekt tvoril.

V porovnaní s freelancerom, ktorý môže byť nezastihnuteľný z rôznych dôvodov alebo napríklad môže kedykoľvek svoju živnosť zrušiť, alebo sa rozhodne nespolupracovať, je pre vás stabilná IT firma vhodnejšou voľbou. O váš software sa bude naďalej bezodkladne starať, poskytovať k nemu servis a technickú podporu, kedže záručná doba softwaru je zo zákona určená na 1 rok. Všetky „muchy“ s vašou pomocou vychytá.

 

Freelancer

IT firma

špecializácia

1-2 viac

cena

zastihnuteľnosť

zastupiteľnosť

technická podpora

S čím vám vo freevision tím IT špecialistov rád pomôže?