Existuje veľa možností ako byť v súčasnosti v kontakte so svojím okolím. Niektorí zostali verní SMS správam alebo e-mailom, iní využívajú rôzne sociálne siete. Avšak tí, ktorí si v rámci svojho profesijného sveta potrpia na originalitu a efektivitu komunikácie sa spoliehajú na službu Slack (Searchable Log of All Conversation and Knowledge). Jedná sa o veľmi jednoduchý a prehľadný komunikačný nástroj s čistým dizajnom, ktorý je dostupný na platforme Android a Windows ale aj na iOS a OS X.

Táto služba bola oficiálne spustená v roku 2013 a dnes ju využíva týždenne okolo 9 miliónov užívateľov po celom svete. Slack sa vyznačuje nie len jednoduchým a veľmi prehľadným prostredím, ale aj tým, že je pre menšie spoločnosti zadarmo.

Výhodou je aj to, že rozdeľuje komunikáciu do skupín vytvorených pre jednotlivé tímy a v každej z nich je dostupný vlastný chat. Členovia si môžu posielať súkromné správy, či prispievať na nástenky projektov a informácie sa nestrácajú.

Slack API

Otvorené Slack API poskytujú taktiež veľkú výhodu, je možné ich využiť na integrácie stoviek iných aplikácií, či systémov. Je teda možné prepojiť rôzne služby, od Google Drive, GitHub, Trello až po Twitter, či Dropbox. Vďaka tomu môžete svojim pracovníkom, kolegom alebo kamarátom zdieľať rôzne dokumenty, a to priamo cez aplikáciu.

Slackboti

Ak sa rozhodnete zapojiť do vášho firemného chatu aj tretiu stranu v podobe Slackbotov, dokážete ešte viac uľahčiť zadávanie úloh, či urobiť komunikáciu zábavnejšou. Môžete využívať predvolených botov, ale aj zaintegrovať svojich vlastných – presne podľa vašich predstáv a potrieb na mieru. Pomáhať vám budú s objednávaním jedla, zajednávaním výletu alebo konkrétnejšie napríklad aj s anonymným feedbackom od zamestnancov, všetko v rámci Slacku.

Náš názor

Vo freevision využívame Slack hneď v niekoľkých smeroch. Na všetky projekty máme vytvorené kanály s členmi, ktorých sa konkrétne projekty vývoja softvéru a aplikácií týkajú. Prebiehajú v nich diskusie, členovia si zdieľajú relevantné informácie a vždy ich tam aj spätne nájdu. Celkove je veľmi vhodným nástrojom na komunikáciu, organizáciu stretnutí či práce.

Systém máme prepojený s pro-aktívnym vyhľadávaním bugov, ktorý oznámi výskyt chyby v chate, takže o chybe vieme ešte skôr ako nám ju nahlási zákazaník cez online bug-tracking aplikáciu. Ďalším prepojením je Slack spojený s deployment systémom, takže support je informovaný o nasadení fixov ihneď a automatizovane.

Slack sa stará taktiež o to, aby sme neboli hladní. Jednoducho nám dokáže vypísať menu okolitých reštaurácií a na nás je to, aby sme si jedlo vybrali a objednali ho. Objednávať teda musíme manuálne, pretože stránky reštaurácií štandardne nemávajú API.

Za ďalšie vítané vychytávky považujeme