Prípadové štúdie

Späť na všetky práce

Vývoj aplikácie Autogram v mobile (AVM)

Typ spoločnosti
Slovensko.Digital, nezisková organizácia
Lokalita
Bratislava, Slovenská republika 🇸🇰
Zadanie
Vytvorenie bezpečnej, funkčnej a intuitívnej aplikácie, vďaka ktorej budú môcť používatelia podpisovať dokumenty cez mobil a bez nutnosti overovania notárom.
Riešenie
Vývoj aplikácie, ktorá vďaka podpisovému certifikátu uloženému v občianskom preukaze umožňuje podpisovať elektronické zmluvy, formuláre či daňové priznania.
Výsledok
Moderná a intuitívna aplikácia pre iOS a Android, ktorá zjednodušuje administratívne úkony tým, že dovoľuje podpisovať dokumenty priamo cez mobil.
Použité technológie
  • Flutter SDK
  • eID mSDK

V spolupráci s komunitou Slovensko.Digital sme vytvorili aplikáciu Autogram v mobile, ktorá umožňuje podpisovať zmluvy, faktúry a iné dokumenty len za pomoci občianskeho preukazu.

Tým odpadá nutnosť návštevy notára a urýchľujú sa mnohé administratívne úkony.


Ciele klienta

Na Slovensku bolo vydaných už viac ako 3 milióny občianskych preukazov, ktorými sa dajú podpisovať zmluvy, faktúry a iné dokumenty. A to bez nutnosti návštevy notára. Takto podpísaný dokument je právne platný a úradník ho nemôže odmietnuť.

Cieľom Slovensko.Digital bolo vytvoriť aplikáciu, ktorá celý proces podpisovania zjednoduší. Aplikácia mala byť pre smartfóny Apple iPhone a zariadenia s operačným systémom Android, ktoré majú NFC rozhranie.

Našou úlohou bolo vytvoriť natívnu aplikáciu, ktorá vďaka knižnici eID mSDK od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) umožní podpisovať elektronické dokumenty. Nástrojom na podpis mal byť podpisový certifikát uložený v občianskom preukaze, ktorý MV SR vydáva od 1.12.2022.

Slovensko.Digital už v minulosti vytvorilo aplikáciu Autogram pre desktopy (Windows, macOS a Linux). V prípade mobilného riešenia sme preto mali predstavu, ako by mala mobilná aplikácia fungovať.

Dizajn sme riešili na základe aplikácie Slovensko v mobile, ktorá spája občanov s úradmi. Chceli sme tak zabezpečiť jednotnú identitu s riešeniami od štátu.

Cesta k riešeniu

Proces vývoja aplikácie by sme mohli opísať v niekoľkých krokoch:

  1. Overenie realizovateľnosti – ako prvé sme zisťovali, či sa dá aplikácia skutočne zrealizovať a akým spôsobom sa tak dá urobiť. Následne sme vytvorili prototypy pre oba operačné systémy, čiže iOS a Android, ktoré využívali mSDK a AVM Server API.

  2. Spolupráca s UX špecialistom – pri vývoji Autogramu v mobile sme spolupracovali s UX špecialistom, aby sme si zaistili, že výsledná aplikácia zaručí ten najlepší používateľský zážitok. Celý dizajn sme riešili v programe Figma.

  3. Dolaďovanie – aplikáciu sme testovali, aby sme našli aj tie najmenšie chyby a dokázali ich odstrániť.

  4. Vydanie beta verzie – beta verziu aplikácie sme spustili 20.6.2024.

Kľúčové požiadavky

Riadili sme sa tromi základnými požiadavkami:

  • funkčnosť,
  • bezpečnosť,
  • intuitívnosť.

Výzvy

Najväčšou výzvou bola pre nás práca s SDK tretej strany. V tomto prípade išlo o eID mSDK od Ministerstva vnútra, s ktorým bol celý proces komunikácie veľmi náročný.

Vývoj produktu

Aplikácia Autogram v mobile mala predovšetkým zjednodušiť podpisovanie rôznych elektronických dokumentov, ako sú zmluvy, elektronické formuláre, daňové priznania a podobne. Práve preto sme sa v začiatkoch zamerali na tieto základné funkcie:

  • „onboarding“ na predvýber podpisového kvalifikovaného certifikátu, prípadne jeho neskoršia zmena v sekcii „Nastavenia“,

  • podpisovanie zvolených dokumentov, ktoré sa nachádzajú priamo v zariadení, na cloudovom úložisku, v e-maili a podobne,

  • vzdialené podpisovanie dokumentov zadaných z desktopu cez prehliadač použitím rozšírenia + naskenovaním QR kódu smartfónom alebo otvorením URL v smartfóne,

  • podpisovanie do formátu PDF PAdES, prípadne do kontajnerov ASiC XAdES / CAdES

Okrem toho chystáme ešte ďalšie funkcie, ku ktorým patria:

  • informatívne overovanie súborov (PDF PAdES a kontajnery ASiC XAdES / CAdES),

  • zjednodušené vzdialené podpisovanie pomocou posielania push notifikácií namiesto nutnosti skenovania QR kódu.

Ahmed Al Hafoudh

Plánujete aplikáciu?